Formularz wyszukiwania
Zaloguj
Logo ZUT Uczelnia powstała w wyniku połączenia Akademii Rolniczej w Szczecinie i Politechniki Szczecińskiej

Usługi IT

Usługi wsparcia technicznego.

Na Wydziale Informatyki za pomocą e-mail można zgłaszać problemy z działaniem systemów, aplikacji lub sprzętu poprzez zgłoszenie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Prosimy w zgłoszeniu podać jak najwięcej informacji pozwalających na identyfikację problemu np.:

nazwa jednostki komputerowej, opis awarii, nazwa aplikacji, nr inwentarzowy jeśli jest, sposób kontaktu, itp.

Admin

1. Adresacja i logowanie

Serwer terminali Windows 2008 R2 dostępny jest z sieci wewnętrznej Wydziału Informatyki oraz z Internetu. Należy przestrzegać zasad użytkowania sieci WIZUT.

Adres z Internetu: rdp.wi.zut.edu.pl

Logowanie do systemu powinno odbywać się z wykorzystaniem nazwy domeny i użytkownika (bardzo istotne w przypadku systemów Windows Vista i wyżej).

WIPSAD\użytkownik

2. Stacje robocze w laboratoriach

W sieci wewnętrznej WI końcówki terminalowe działają pod kontrolą systemu Windows XP w wersji okrojonej bez dostępu do Internetu. Wykonywanie jakichkolwiek czynności ogranicza się do połączenia RDP do systemu Windows oraz połączeń do Systemu Linux. Umożliwiono korzystanie z pamięci przenośnych USB (pendrive).

Windows 2008 R2 -> Terminal Windows

Linux -> Xterminal Linux

Uczelniane Centrum Informatyki posiada usługę "eDysk".

Informacja o niej została umieszczona na stronach UCI http://uci.zut.edu.pl/uslugi/edysk.html oraz w dziale "dla pracowników" i "dla doktorantów" na stronie ZUT.

Proces rozpoczyna się od prawidłowego zalogowania się do klienta vCenter. Klienta vCenter jest do pobrania wew. sieci WI ZUT z adresu: https://vcenter.wi.tuniv.szczecin.pl/

Przechodzimy do widoku "MVs and Templates"

Wybieramy folder "Templates" oraz odpowiedni wygenerowany szablon.

VMware

Wybieramy opcję "Deploy..."

VMware

Po otwarciu kreatora poprosi o podanie nazwy wirtualki oraz wybranie foldery przeznaczenia

VMware

Następnie określamy system na którym zostanie uruchomiona wirtualka "Cluster1"

VMware

Musimy określić miejsce przechowywania wirtualki. Proszę wybierać Store1 lub Store2. Proszę o balansowanie położeniem by nie przeciążyć jednego z udziałów.

VMware

Proszę pozostawić opcje tak jak na rysunku.

VMware

Proces kształtowania. Jeżeli wybierzemy opcję kształtowania przez kreatora zostanie otwarte okno przygotowawcze dla maszyny wirtualnej

VMware

Możemy również wybrać już wcześniejszy profil przygotowany w jednym z procesów uprzednich.

VMware

Kreator ustawień: Wybieramy nazwę systemu (tu proponujemy wybrać tę samą nazwę jak wirtualki) oraz domenę. Domena może być dowolna.

VMware

Ustawienie strefy czasowej

VMware

Ustawienie sieci LAN. W przypadku pozostawienia wystem przeskoczy do DNS. Jeżeli wybierzemy własne ustawienia możemy określić adresację IP ręcznie z przyznanej puli adresów

VMware

W przypadku wybrania ręcznego ustawiania otwarte zostanie okienko w którym możemy określić parametry. Wybieramy przycisk.

VMware

i ustawiamy odpowiednie dane

VMware

Ustawienie systemu DNS

VMware

Możemy zapisać swoje wybory w celu wykorzystania ich przy nowo tworzonych wirtualkach

VMware

Kończymy kreatora i kończymy przygotowanie do tworzenia

VMware

Zobaczymy proces tworzenia maszyny wirtualnej. Po zakończeniu procesu możemy dopasować ustawienia maszyny wirtualnej

VMware

Przechodzimy do swojego folderu , wybieramy właściwą wirtualke i jej ustawienia

VMware

Możemy ustawić podany w puli adresów IP adres MAC przypisany do wirtualki w celu wykorzystania DHCP do przyznawania adresów (patrz wyżej - ustawienia karty sieciowej)

VMware

To już wszystko - możemy uruchomić wirtualkę

W czasie pierwszego uruchomienia nastąpi dopasowanie do podanych przy tworzeniu parametrów i restart maszyny wirtualnej.

Domyślne hasło do wirtualki znajduje się w informacji template'a

GS

Wydział Informatyki ZUT jest w posiadaniu licencji Microsoft Imagine, która pozwala studentom i pracownikom (naukowym) na korzystanie z oprogramowania firmy Microsoft (platformy systemowe, serwery, aplikacje, SDK, DDK).

Oprogramowanie dystrybuowane jest za pośrednictwem portalu MS Imagine do pobrania bezpośrednio z sieci Internet. Portal pozwala na pobieranie kluczy licencyjnych na dany produkt. Lista produktów dostępna jest na na stronie MS Imagine.

Warunkiem skorzystania z opisywanych usług jest posiadanie konta na portalu MS Imagine. Konta takie są tworzone wszystkim naszym studentom i pracownikom o czym zostaniecie osobiście powiadomieni za pośrednictwem poczty elektronicznej z informacją o waszym loginie i haśle dostępu.

Konta i hasła

W ramach programu MS Imagine przypisane zostały dla każdego studenta i pracownika, indywidualne konta w postaci adresu email z domeny @zut.edu.pl, czyli: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (dla studentów) oraz w domenie @wi.zut.edu.pl dla pracowników dydaktycznych.

Konta w tym systemie są prowadzone przez firmę Microsoft i hasła dostępu generowane są przez nich. W przypadku nowo zakładanego konta (przez nas) każdy nowo utworzony użytkownik otrzymuje na swoją skrzynkę pocztową informację o utworzeniu konta i przypisanym mu haśle lub link aktywacyjny do systemu MS Imagine.
Za pośrednictwem poczty potwierdzane są wszystkie transakcje prowadzone przy pomocy tego portalu.

W przypadku zapomnienia hasła lub utraty listu z informacją o koncie w programie należy przeprowadzić procedurę "Zapomniałem hasła" na portalu MS Imagine. W trakcie tej procedury należy podać login do portalu w postaci opisywanej wyżej.

W przypadku pojawienia się komunikatu o wygaśnięciu konta prosimy o wysłanie listu do Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z prośbą o ponowną aktywację konta.
PS. Mail musi być wysłany z serwera pocztowego ZUT lub WI (zależnie od typu konta), aby został rozpatrzony!

Zasada działania systemu dystrybucji

Poniżej przedstawimy opis dystrybucji oprogramowania za pośrednictwem portalu licencyjnego MS Imagine.

Klucz służy do pojedynczej aktywacji produktów tego wymagających.

Na dany system operacyjny otrzymujecie Państwo TYLKO JEDEN KLUCZ LICENCYJNY, działający na jednym stanowisku. NIE MA możliwości otrzymania większej ilości kluczy, w tym samym czasie, na dany produkt.

Pierwsze roczniki studiów konta otrzymują z pewnym opóźnieniem - powiadomienie o tym, że konto zostało założone zostanie dostarczone poprzez pocztę elektroniczną.